ТОТАЛНО УНИШТУВАЊЕ – Епска катастрофа на руската елитна единица: Видео од војниците во паника, гнев во Русија!

Независни аналитичари проценуваат дека Руската Федерација изгубила најмалку 100 тенкови и други оклопни возила во Вухледар минатата недела.

Последната руска офанзива на Вуледар се претвори во епска катастрофа. Рударскиот град, кој се наоѓа на километар и половина северно од Павливка, кој е под контрола на Русија и на околу 40 километри југозападно од Доњецк, стана мелница за месо за руската војска со огромни последици за пошироката офанзива што ја започнаа.

Единствениот пат кога војската на Путин загуби толку многу животи и борбена опрема за толку кратко време и на толку мал простор беше кога минатата пролет со тенкови и борбени возила се обидоа да ја преминат реката Сиверски Доњецк, пишува Слободна Далмација. Потоа девет пати залудно се обиделе да ја преминат реката, а во повлекувањето зад себе оставиле седумдесет тенкови и борбени возила. Независни аналитичари проценуваат дека Руската Федерација изгубила најмалку 100 тенкови и други оклопни возила во Вухледар минатата недела. Само во првиот напад, минатиот понеделник, триесетина возила и тенкови заглавија во минското поле.

Видеата од тоа бојно поле кои секојдневно се шират на социјалните мрежи се навистина неверојатни.

Руските формации кои извршија директен напад врз украинската 72-та механизирана бригада и 55-та артилериска бригада во Вухледар – се тркалаат на мински полиња, уништените тенкови и БМП се гледаат на сите страни, а возилата кои се обиделе самите да ги заобиколат уништените војници налетале на мини. Војниците во паника лазат на сите правци и ги убиваат мините, додека другите се кријат зад тенковите, кои Украинците на расчистувањето ги гледаат како на дланка и прецизно пукаат. Руските воени блогери и другите руски ултранационалисти кои не можат да не бидат изненадени од ситуацијата во Вуледар се револтирани. Тие признаваат дека недостатокот на воздушна поддршка, неуспешно раководство, недоволно обучени војници со регрути и застарени разузнавачки информации – заедно со супериорната контрола на украинскиот артилериски оган – предизвикале општ хаос во руските редови.

Игор Гиркин, руски екстремист кој одигра клучна улога во руската анексија на украинскиот полуостров Крим во 2014 година, пишува дека Украинците ги таргетираат нивните војници како во стрелиште, додека Русите не успеваат да им нанесат контра загуби на Украинците.

– Непријателот без многу потешкотии ги држи позициите во утврдениот простор, кој веќе неколку пати се обидовме да го заземеме. Се чини дека сите овие настани во изминатата година поминаа покрај нашите генерали – напиша огорчено Гиркин, нарекувајќи ги генералите идиоти бидејќи ги повторуваат истите грешки. Состојбата во Вухледар песимистички ја нарече крај на руската офанзива на целиот фронт во Доњецк. Тој тврди дека некои тенкови и моторизирани колони кои напредувале по тесните патишта по ретките шумски плантажи, избегнувајќи мински полиња, завршиле со пораз бидејќи не биле поддржани од воздушната моќ и електронската војна.

Роб Ли, воен експерт, поранешен маринец и докторант на катедрата за воени студии на Кралскиот колеџ во Лондон, сподели многу интересна анализа на Твитер, тврдејќи дека ужасниот потоп на Русите во Вуледар е резултат на далечински управуван противоклоп мини (РААМ) испукани од украински хаубици од 155 мм. кон коридорот што беше исчистен од мини. Така што ниту минувањето на миноносецот не гарантира безбедно поминување на руската оклопна колона, бидејќи Украинците постојано го полнат теренот со нови противтенковски гранати. За да бидат во чекор со украинскиот инженеринг, руските команданти ќе треба да спроведуваат 24-часовен надзор и да имаат сигурни средства за брзо ширење на свежи информации до силите на фронтот. Но, тоа очигледно не се случува.

Некои воени аналитичари сметаат дека дури и добрите информации и флексибилната команда не можат да ја спасат руската колона од артилериски мини и дека единствениот начин да се запре РААМ е да се потиснат топовите што ги испукуваат тие мински гранати.

Има и контрамерка за овие појасни мински полиња, но тоа е ризично. Тежок челичен плуг е поставен на резервоарот за олово во формацијата и останатите возила се редат зад тој резервоар. Меѓутоа, ако возилата напред промашат мина или возилата зад нив залутаат на само неколку метри лево или десно, колоната може да се најде во катаклизма од експлозии. А потоа ги пречекуваат беспилотните летала што ги користи 72-та украинска механизирана бригада за контрола на областа.

Руските воени блогери ја критикуваат руската команда за испраќање елитни трупи во фронтални напади. На тој простор е 155-та бригада на руската поморска пешадија, која веќе претрпе три тешки загуби. Првиот пат ги пополнија редовите по Ирпин и Буча, вториот пат беа поразени кај Доњецк и повторно се опоравија, а сега скоро целата елитна бригада беше уништена кај Вухледар. Украинските војници објавија и видео од руските војници кои панично се на бојното поле кај Вухледар. „Подобро направете гробишта таму! Мили Боже, првата колона отиде таму и експлодираше, а потоа и втората отиде по истиот пат“, се слушаат како велат украинските топџии додека ги следат Русите со дронови додека се приближуваат и умираат.