ТРАГЕДИЈА! ЕВРОПСКИОТ ШАМПИОН ЗАГИНА ВО ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Беше волонтер во Донбас

Голем број спортисти од Украина и Русија ги дадоа животите во вооружениот конфликт меѓу двете земји, кој трае од 24 февруари минатата година.

Сергеј Увицки

Последен меѓу жртвите е Сергеј Увицки . Сребрен медалист на Европското првенство во карате (2010) и генерален секретар на Кјокушинската федерација на Русија. Загинал во воена зона додека извршувал борбена мисија.

Сергеј Увицки е убиен додека извршувал борбена мисија во Донбас . Имаше 41 година, беше почесен спортист на Русија. На бојното поле замина како член на волонтерскиот одред „Сојуз“ РСБИ, кој го сочинуваат поранешни и сегашни спортисти. Во овој состав имаше преку 100 познати спортисти и инструктори. Во декември 2022 година, тие беа обучени во Чеченија, во центарот Гудермес. Од 5 јануари, одредот беше испратен на бојното поле во Донбас.

Покрај Увицки, во составот се и Сергеј Плеханов (двоен шампион на Ојама купот во Јапонија, јапонски шампион во К1), Виктор Горн (шампион на Светското првенство, европски првак), Всеволод Мохаирев (тренер и шеф на една од градските киокушинкаи организации ). Командант на одредот е Рамил Габасов (извршен директор на РСБИ и директор на Универзалната карате асоцијација).

„Кјокушинската федерација на Русија изразува најдлабоко сочувство до семејството и пријателите на Сергеј и до сите кои имаа доволно среќа да ја запознаат оваа светла личност. Почивај во мир. Секогаш ќе ве паметиме “, се вели во соопштението на организацијата.

Сергеј Увицки

Порталот Superkarate.ru обезбеди текст посветен на Сергеј Увицки:

„Тој беше сопственик на еден од најмоќните лоу удари во модерниот киокушин. Сергеј Увицки имаше 41 година, спортист од Перм. Дипломирал на Националниот истражувачки политехнички универзитет Перм. Магистер по спорт од меѓународна класа, европски шампион, сребро медалист на јапонскиот шампионат и апсолутниот шампионат Европа, повеќекратен победник на разни руски и меѓународни турнири.Тој беше генерален секретар на руската киокушин федерација, сопственик на црниот појас на третиот ден.Борец, кој беше дел од елитната руска тим за боречки вештини во текот на неговата кариера“.