Трагедија на младински турнир: Млад фудбалер (15) почина како последица на тепачка на теренот

0

Млад фудбалер (15) починал во болница како последица на ударите добиени во тепачка на натпревар на меѓународниот младински турнир во Франкфурт. На натпреварот помеѓу неговиот тим и противничкиот тим настанала општа тепачка и тој добил смртоносен удар во главата.

На младиот фудбалер го удрил 16-годишен играч на француски клуб, нанесувајќи му тешки повреди во главата и мозокот.

Младиот фудбалер се борел за живот, но по неколку дена поминати во болница и голема борба почина.

Франкфуртската полиција најави дека во наредните денови ќе биде објавена обдукција, додека напаѓачот кој го нанесе смртоносниот удар ќе остане во притвор.

Тепачката меѓу момчињата на Берлин и француската екипа се случила по натпреварот во неделата, а полицијата во моментов сè уште ги истражува сите околности, а од сведоците и луѓето кои имаат снимки побарале да дојдат и да ги предадат на полицијата и да дадат изјави, пренесува „Телеграф“.