ТРАГЕДИЈА НА ЈАДРАНСКОТО МОРЕ – Турист со глава удрил во карпите скокајќи во морето, немало како да се спаси, а девојка тешко ја повредила кичмата

Турист од Белгија загинал во автокамп во областа Умаг додека скокнал во морето.

Полицијата соопшти дека туристот ја удрил главата во карпите.

Утврдено е дека белгиски државјанин (48 г.) скокнал во морето од пристаништето и со главата удрил во карпите. Мажот починал од тешките повреди по неуспешна реанимација“, соопштила истарската полиција.

Трагедијата се случила во вторникот околу 18:20 часот

Хрватските медиуми јавуваат дека малолетна белгиска државјанка во вторникот околу 17 часот била тешко повредена на Кејп Камењак кај Пула кога скокнала од карпа висока околу 15 метри. Во таа прилика ја повредила кичмата. Се уште не е позната тежината на нејзините повреди.

Истарската полиција ги предупредува граѓаните и туристите да внимаваат кога скокаат во морето, односно да не скокаат во вода со непозната длабочина и да не скокаат во морето од карпи и други места кои не се уредени за скокање или скокање по нив е забрането. .

Снимка од девојка која се лизнала додека скокаше и падна веднаш до остри карпи, вчера ги згрози корисниците на социјалните мрежи, а поради вознемирувачката соодржина нема да ја споделиме.