ТРАГЕДИЈА: Светскиот шампион во скијање погина во Јапонија

Го затрупала лавина.

Трагична вест пристигнува од Јапонија. Поранешниот светски шампион во скијање во слободен стил, Кајл Сман (31) почина откако беше затрупан од лавина додека бил на планина.

Загинал на Хакуба Норикури, каде што скијал со уште тројца пријатели. Лавина ги затрупала Кајл и еден од неговите пријатели, кои починале на лице место.

Останатите двајца преживеале без поголеми последици благодарение на чудо.

– Тоа беше кошмар. Адам, Кајл и уште еден скијач се обиделе да побегнат. Адам бил закопан на длабочина од еден и пол метар 25 минути, чудо е како успеал да преживее. Наспроти него бил уште еден скијач, но не преживеал. Лавината го фрлила Кајла 50 метри во воздух и го затрупала. За жал, ниту тој не преживеа. Во близина имало лекари кои дошле да помогнат, но немало спас. Адам и јас ќе го паметиме ова до крајот на животот, не знам како ќе живееме со тие слики во нашите глави – изјави Грант Гундерсон, кој ги снимал авантурите на Сман.

Кајл Смејн  го освои златното злато на Светското првенство во 2015 година во Крајсберг.