„Трагична човечка грешка“ причина за смртоносната железничка несреќа во Грција

0

Грчките власти во средата вечерта потврдија дека бројот на загинати се искачи на 38 по трагичната несреќа на патнички воз во вторникот, која најверојатно била предизвикана од „трагична човечка грешка“.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис рече: „Сè во оваа трагедија, за жал, главно упатува на човечка грешка“, рече Мицотакис во телевизиското обраќање во средата.

Се сметаше дека многу од жртвите се студенти кои се враќале дома по долгиот празничен викенд.

Официјални лица во меѓувреме рекоа дека бројот на загинати се очекува дополнително да се зголеми – температурите во еден вагон се искачиле на 1.300 степени Целзиусови откако се запалил, објави Ројтерс.

Возот директно се судри со товарен воз, излетајќи вагони од шините, кои потоа се запалија во најсмртоносната железничка несреќа во земјата во живо сеќавање.

Властите работат на утврдување како брзиот патнички воз се судрил со друг што превезувал бродски контејнери, доаѓајќи во спротивна насока и на истата пруга со брзина за која се смета дека е до 160 километри на час.

Патниците опишаа „кошмарна“ несреќа која го зафати нивниот воз во пламен непосредно пред полноќ во близина на централниот град Лариса, околу 321 километар северно од Атина.

Тргна од грчката престолнина и се упати кон северниот град Солун.

Некои шутнаа низ прозорците за да избегаат од пеколот. Другите беа фрлени до 40 метри при ударот.

„Имаше паника… Пожарот беше веднаш. Додека се превртувавме, горевме, пожарот беше десно и лево“, рече Стергиос Миненис, 28-годишник кој скокна на безбедно.

„Се кршеа прозорците, а луѓето врескаа… Еден од прозорците падна од ударот на железо од другиот воз“, изјави друг патник, кој избега од петтиот вагон, за ТВ Скаи.

Шефот на станицата беше уапсен додека инспекторите се обидуваа да откријат зошто двата воза биле на иста пруга „многу километри“, додека министерот за транспорт на земјата поднесе оставка.

Додека утрото спасувачите ја пребаруваа тлеената, извалкана челична маса, кранови подигнаа вагони без прозорци.

Портпаролот на противпожарната бригада Василис Вартакогијанис рече дека температурите во првиот вагон го отежнуваат идентификувањето на затрупаните внатре или да се каже колкумина загинале.

Врз основа на тоа, бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми, рече тој.

„Тоа е незамислива трагедија. Нашите мисли денес се со роднините на жртвите“, рече Мицотакис при посетата на местото на несреќата.

Во подоцнежните изјави, тој рече дека ги прифатил оставките на високи функционери во железничкиот оператор ОСЕ и неговата подружница ЕРГОСЕ.