Трамп: Бајден нè води на работ на Трета светска војна

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп започна серија напади врз претседателот Џо Бајден, остро осудувајќи го неговото обраќање за состојбата на нацијата.

Додека салата на Претставничкиот дом полека се празнеше, тимот на Трамп објави на социјалните мрежи претходно снимено видео од неговиот одговор за состојбата на нацијата. Трамп го обвини Бајден дека го води светот до работ на Трета светска војна, поради неговото справување со руско-украинската војна, и дека Бајден е најкорумпираниот претседател во американската историја.

Во снименото видео од две минути, Трамп ги опиша САД како земја под опсада од имигранти на нејзината јужна граница, нарушена од политичката корупција на администрацијата на Бајден и зафатена од инфлација. Тој го обвини Бајден и радикалните демократи за неуспех во однос на имиграцијата и криминалот и го осуди начинот на кој претседателот се справува со трансродовите прашања.

„Неговата администрација води војна против слободата на говорот. Тие се обидуваат да ги индоктринираат и осакатуваат нашите деца. Тој нè води на работ на Трета светска војна. И згора на сето тоа, тој е најкорумпираниот претседател во американската историја“, рече Трамп.

Тој исто така рече дека милиони имигранти без документи се прелеале преку јужната граница на Америка и дека нарко-картелите сега собираат милијарди долари од шверц на отрови за убивање луѓе и деца.

„Дивјачките убијци, силувачи и насилни криминалци се ослободуваат од затвор за да го продолжат својот криминален тресок“, рече Трамп. Тој, исто така, го обвини Бајден за високата инфлација и го обвини дека го вооружува Министерството за правда против него.