Трамп во вртоглав подем: Поранешниот претседател собра седум милиони долари за кампањата за краток период

На интернет беа собрани повеќе од 4,5 милиони долари, додека на донаторскиот собир беа собрани 2,1 милиони долари.

Тимот на претседателската кампања на поранешниот американски претседател Доналд Трамп соопшти дека собрал 7 милиони долари откако минатата недела беше објавено федералното обвинение против Трамп, кое според него е политички мотивирано и неосновано.

Тимот на кампањата на Трамп напиша во е-пошта до поддржувачите во средата дека повеќе од 4,5 милиони долари се собрани преку Интернет, додека 2,1 милиони долари беа собрани на собирот за средства во вторникот во клубот Бедминстер во Њу Џерси.

Портпаролот на Трамп, кој е фаворит за републиканската претседателска номинација, подоцна испрати е-пошта до Ројтерс во која изјави дека собраните средства ја поминале границата од седум милиони долари од објавувањето на обвинението.

Пред федералниот суд во Мајами во вторникот, Трамп се изјасни за невин по сите 37 точки од обвинението. Анкетите покажуваат дека мнозинството републиканци, или околу 81 отсто според анкетата на Ројтерс/Ипсос што заврши во понеделникот, веруваат дека обвинувањата против Трамп се политички мотивирани.

Обвинението, објавено во петокот, го товари Трамп за 37 кривични обвиненија поврзани со собирање доверливи документи во неговиот имот Мар-а-Лаго на Флорида. Обвинението вклучува и наводи дека Трамп, меѓу другото, чувал документи во балската сала и бањата на неговата палата.

За најтешките кривични дела во обвинението се предвидени потенцијални затворски казни до 20 години, но на сторителите ретко се изрекува максимална казна, со оглед на тоа што одлуката ја носи судијата на крајот од постапката.