Трамп му понуди на Маск место во неговата администрација: Две клучни функции за милијардерот во случај на победа на изборите

Доналд Трамп размислува да го избере милијардерот Илон Маск за политички советник доколку победи на реизборот во ноември, објави денеска Wall Street Journal (WSJ), повикувајќи се на извори запознаени со разговорите.

Двајцата разговараа за тоа како Маск, кој раководи со платформата X, SpaceX и Tesla, ќе има „формален придонес и влијание“ врз економската и граничната безбедносна политика.

Маск, наводно, го информирал Трамп дека започнал кампања за да ги убеди моќните американски бизнис лидери да ја спречат поддршката за претседателот Џо Бајден, кој го победи Трамп на изборите во 2020 година и бара втор мандат.

Според WSJ, Трамп и Маск разговарале и за финансирање „проект за спречување изборна измама“.

Претставниците на Трамп и Маск не одговорија веднаш на барањата за коментар, ниту пак претставниците на кампањата на Бајден.

Портпаролот на кампањата на Трамп, Брајан Хјуз, рече дека само Трамп ќе одлучи „каква улога ќе има одреден поединец во неговата администрација“.