Трамп размислува да го направи Илон Маск советник доколку победи на претседателските избори

Доналд Трамп изјави дека доколку успее да победи на претседателските избори во САД и да стане претседател, ќе ја разгледа можноста за советник да го ангажира американскиот милијардер Илон Маск, пишува Wall Street Journal.

Двајцата наводно разговарале за тоа како Маск, кој е задолжен за X платформата, како и за SpaceX и Tesla, би се справил со економските прашања, како и со политиките за гранична безбедност, пишува Telegraph.

WSJ, исто така, известува дека Маск го информирал Трамп за неговата кампања за да ги убеди лидерите на моќните американски бизниси да не го поддржуваат актуелниот претседател Џо Бајден, кој го победи Трамп на изборите во 2020 година.

Во рамките на овие разговори е вклучен и инвеститорот Нелсон Пелц, кој е поврзан со проектот за складирање податоци што би спречил кражба или измама на гласови за време на изборите.

Претставниците на Трамп и Маск не одговорија веднаш на барањата за коментар, ниту пак оние на Бајден, кој одби да ги коментира наводите.