Тревога во САД! Бајден ја премина црвената линија! Ништо повеќе не може да ја спречи катастрофата!

0

Се чини дека претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, ја премина фаталната „црвена линија“ и со своите постапки демотивираше многу Американци кои размислуваа да му дадат шанса за реизбор.

„Њузвик“ пишува дека одговорот на војната меѓу Израел и Хамас го ставил американскиот лидер во тешка позиција бидејќи неколку клучни демократски блокови, млади Американци и небелата популација сега го гледаат како премногу „произраелски“. 

Иако надворешната политика обично не зазема централно место на претседателските избори, се поголем број Американци не се подготвени да поддржат втор мандат за Бајден токму поради неговото одбивање да повика на прекин на огнот на Блискиот Исток.

– Во никој случај нема да гласам за Џо Бајден. Немам интерес за друга политика што тој ја застапуваше. Не можам, како Американка со ерменско потекло, да го поддржам претседателот кој даде зелено светло за етничко чистење и геноцид врз Палестинците во Појасот Газа – изјави неодамна популарната  американска водителка Ана Каспаријан, додавајќи дека ова е „црвена линија“ за неа.

Таа за „Њузвик“ вели дека „нема проблем“ со сојузот меѓу САД и Израел и ги поддржува напорите за борба против Хамас.

– Но, она за што не сум за е дека Бајден во основа дозволува целосно укинување на меѓународното право за да се вклучи во двојни стандарди кон Израел – рече Каспаријан.

Анкетата на Ројтерс објавена во вторникот покажа дека 68 отсто од Американците ја поддржуваат идејата за прекин на огнот, вклучувајќи околу три четвртини од демократите и половина од републиканците.

– Лудо е да се гледа како претседателот, Белата куќа и Демократската партија дејствуваат толку несинхронизирано со мнозинството гласачи. Нема пропаганда или спин на Џон Кирби што може да му ги олесни очите на просечниот американски гласач за израелските авиони кои бомбардираат бегалски кампови и болници –  нагласува Осама Андраби, директор за комуникации на „Демократи на правдата“.

Високиот соработник на институцијата Брукингс, Шибли Телхами, кој со децении го следи јавното мислење во САД, тврди дека промената во ставовите на Американците достигнала „точка на вриење“ каква што никогаш досега не видел.

Анкетата за критични прашања на Универзитетот во Мериленд, на која тој помогна да се спроведе, покажа пад во поддршката за Израел меѓу првичниот напад на Хамас на 7 октомври и во текот на следните две недели.

„Уште поважно за изборите е што голем дел од младите демократи помлади од 35 години веруваат дека Бајден е премногу произраелски“, тврди соговорникот на „Њузвик“, потсетувајќи дека токму младите гласачи биле клучни за Бајден. победа во 2020 година.

Не само што сегашниот претседател се соочува со драматично низок рејтинг на одобрување и заостанува зад поранешниот претседател Доналд Трамп, туку, како што покажа анкетата на Њујорк Тајмс, единствената група во која тој успеа да ја задржи поддршката се всушност неговите врсници – меѓу постарите, бели Американци. . 

– Бајден изгледа се обидува да ги остави овие избори на Доналд Трамп или кој и да е републиканскиот кандидат –  вели Андраби.

Аналитичарите со кои разговараше „Њузвик“ посочуваат дека ставот на Бајден за војната е особено проблем во неговата реизборна кампања во Мичиген, каде што повеќе од 200.000 регистрирани гласачи се муслимани, а три милиони луѓе имаат потекло од Блискиот Исток и Северна Африка.

И Мичиген не гласал за кандидат кој губи од 2004 година.

– Големата муслиманска заедница на арапската заедница во Мичиген сега се побуни против Бајден поради водењето на оваа војна –  нагласува Каспаријан.

Други групи, вклучително и повеќе од 900 црни христијански верски водачи, се спротивставија на ставот на Бајден за конфликтот.

– Ова е моментот кога луѓето всушност сфаќаат кој е тој и каков е неговиот карактер. Бајден за кој гласаа луѓето не е Бајден што го гледаат сега и тоа може да му биде најголемиот проблем за време на изборите –  заклучува Телхами.