Тројца спасувачи кои трагаа по иранскиот претседател по падот на хеликоптерот се исчезнати

Тројца спасувачи кои трагаат по соборениот хеликоптер се исчезнати, изјави портпаролот на Црвената полумесечина.

Тимовите за пребарување се блиску до местото каде што можеби се урнал хеликоптерот, додаде портпаролот.

Велат дека потрагата ќе се забави бидејќи наскоро се очекува „силен студ“ со пообилни врнежи од дожд.

Животот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси е во опасност по падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше министерот за надворешни работи Хосеин Амирабдолахиан, изјави ирански претставник за Ројтерс.

„Сè уште се надеваме, но информациите кои доаѓаат од местото на несреќата се многу загрижувачки“, рекол службеникот, кој сакал да остане анонимен.