Турскиот парламент треба да гласа за кандидатурата на Финска за НАТО

0

Турција во четвртокот требаше да стане последната членка на НАТО која ќе го одобри членството на Финска во одбранбената алијанса предводена од САД по руската инвазија на Украина.

Турскиот парламент закажа гласање за кандидатурата на нордиската земја да стане 31-ва членка на западната одбранбена алијанса за 14:00 часот .

Ратификацијата е сосема сигурна откако претседателот Реџеп Тајип Ердоган ги заврши повеќемесечните преговори и ја благослови кандидатурата на Финска на почетокот од овој месец.

Ердоган го контролира парламентот преку сојуз со десничарска партија. И повеќето опозициски пратеници ја поддржуваат понудата.

Ратификацијата на Турција ќе ја остави Финска — земја со граница од 1.300 километри (800 милји) со Русија — со само неколку технички чекори пред формално да се приклучи на блокот.

Финска и нејзиниот сосед Шведска ставија крај на децениското воено неврзување и одлучија да се приклучат на алијансата минатиот мај.

Нивните апликации беа прифатени на самитот на НАТО во јуни 2022 година, но понудите сè уште требаше да бидат ратификувани од сите парламенти-членки на алијансата — процес кој закочи откако стигна до Турција и Унгарија.

Ердоган пружи силен отпор на кандидатурата на Шведска поради низа долготрајни спорови.

Портпаролот на унгарскиот премиер Виктор Орбан во средата ја повика Шведска да го „исчисти воздухот“ и да одговори на „обилната количина на поплаки“ за парламентот да ја ратификува нејзината кандидатура.

Шведска сè уште се надева дека ќе се приклучи на алијансата навреме за самитот во јули во Вилнус.

Повеќето аналитичари веруваат дека Турција ќе гласа за својата кандидатура само по општите избори во земјата во мај.