Турските авиокомпании откажаа речиси 240 летови поради очекуваното снежно невреме

0

Туркиш ерлајнс откажа речиси 240 летови во следните неколку дена, објавувајќи во саботата дека откажале 238 летови, објавија турските медиуми.

Се очекува да се зголеми бројот на откажани летови на турскиот национален авиопревозник. Од досега откажаните летови, 72 се домашни, а 166 меѓународни.

Одлуките за откажување на летовите се донесени во поглед на заклучокот на Комитетот за вонредни состојби за метеорологија на земјата (МАДКОМ), прецизиран од Туркиш ерлајнс. Тие ги предупредуваат патниците да ги проверат своите летови пред да пристигнат на аеродромот.

Жителите на Истанбул се предупредени на претстојната снежна бура, која се очекува да донесе силен ветер во градот.