УАПСЕН ИНВЕСТИТОРОТ ОТКАКО СЕ СРУШИ ЗГРАДАТА ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ: КОМПЛЕКСОТ СРАМНЕТ со земја, тој се обидел да избега?

На социјалните мрежи беше објавено видео од апсењето на Мехмет Јашар Чоксун, кој беше фатен на аеродромот во Истанбул, а како што се дознава, изведувачот планирал да побегне во друга земја.

Разорни земјотреси ги погодија јужниот дел на Турција и Сирија во понеделникот, а според последните податоци, повеќе од 22.300 луѓе загинаа кога се урнаа станбените згради во кои престојуваа луѓе.

Една од зградите која е целосно срамнета со земја е новоизградената резиденција „Ренесанс резиденс“ во Хатај, а турските медиуми јавуваат дека нејзиниот изведувач бил уапсен на аеродромот при обид да побегне од земјата.

Имено, инвеститорот Мехмет Јашар Ќоскун бил фатен на аеродромот во Истанбул откако се обидел да побегне од земјата, бидејќи по пропаѓањето на резиденцијата, против него и неговиот брат Хусеин Јалчин Ќоскун била покрената истрага, а по нив била распишана потерница. , а оваа информација ја пренесе турскиот портал Ахабер.

Оваа информација се споменува и во објавите на Твитер.

Според турскиот портал Ахабер, имало дури 250 станови во кои живееле вкупно околу 1.000 луѓе.

На социјалните мрежи беше објавено видео од апсењето на Мехмет Јашар Ќоксун, кој беше фатен на аеродромот во Истанбул, а како што се дознава, изведувачот планирал да побегне во друга земја.

„Renaissance Residence“, која беше погодена од земјотресот, е прикажана како една од најлуксузните згради во Хатај, а нејзината изградба е завршена во 2012 година.

По земјотресот беше срамнет со земја . Зградата имаше 12 ката и вкупно 250 станови, кои некогаш беа понудени на продажба од 1,5 до 3 милиони лири, пишува турски Ахабер .

Кога се дозна дека компанијата што ја изгради резиденцијата, која беше уништена во земјотресот, им припаѓа на двајца браќа изведувачи, Мехмет Јашар Ќошкун и градежниот инженер Хусеин Јалчин Ќошкун, двајцата браќа беа изгубени по земјотресот .

Истражните единици добија разузнавачки информации дека изведувачот Мехмет Јашар Ќоксун се подготвува да замине во странство.

Постапувајќи по наредба на Главното јавно обвинителство на Газиосманпаша, екипите го фатија и го приведоа изведувачот Мехмет Јашар Ќоскун, кој сакал да побегне од земјата додека бил на аеродромот во Истанбул.