Убиецот на Дарко Гајслер од Браил побегна во Србија: Мирно чекал на клупата додека Гајслер бил со сопругата и децата на саем! (фото)

0

Шкаљарецот од Панчево Дарко Гајслер Недељковиќ е убиен на 5 јануари годинава во Сао Паоло, Брази, пред очите на сопругата и четиригодишниот син, а како што пишуваат бразилските медиуми, убиецот побегнал во Источна Европа, а се сомнева дека е во Србија!

Кобната ноќ Дарко излегол на плоштадот со сопругата и синот бидејќи во градот е обичај за викенди таму да се собираат семејства и деца да се опуштат и да се забавуваат, нешто како панаѓур. Сепак, снимките од надзорните камери поставени на плоштадот и собрани од полицијата покажуваат дека Дарко од далечина го набљудувал човек, сам, кој седи на клупа.

Убиец

-Кога Србинот и неговото семејство почнуваат да се организираат да си заминуваат, човекот станува и си оди. Дарко е на велосипед, а неговиот син седи зад него. Неговата жена го следи на друг велосипед. Парот вози мирно, а убиецот брзо оди – пишуваат тамошните медиуми и додаваат:

– Полицијата е сигурна дека мажот го следел Дарко неколку дена, бидејќи ја знаел неговата рутина, па дури и патот по кој Србинот тргнал од плоштадот до неговата куќа.

На сред пат, двојка на велосипед доаѓа до мажот, кој го забрзува одењето. Додека се приближува до зградата во која Дарко избрал да живее, камерите покажуваат дека убиецот почнува да бега.

Кога сакаше да ја отвори капијата на зградата одзади, Дарко се изненади. Мажот пукал најмалку шест пати, од непосредна близина. Дарко паѓа од велосипедот, заедно со неговиот син, кој не е погоден, а жената веднаш позади бега неповредена.

Човекот бега пешки по улицата со брзо темпо и околу три блока подоцна, се крие меѓу дрво и паркиран автомобил. Ја отвора чантата што ја носел на грб и се пресоблекува и мирно оди кон плажата.

Дарко бил спасен од екипа од Саму и жив однесен во болница, но таму починал.

Убиецот, според сомнежите на полицијата во Бразил, имал повеќе од 48 часа мирно да побегне, можеби назад во Источна Европа, со завршената мисија. Постои можност да е во Србија.

Мотив

Се сомнева дека мотивот на ова злосторство е одмазда, поради сместувањето на Гајслер во криминални кланови од Црна Гора и убиствата.

Да потсетиме, црногорската полиција 10 години трагаше по Гајслер поради сомневање дека во 2014 година пред затворот Спуж во Подгорица го убил Андрија Мрдак, близок на „кавачкиот клан“. Како што објавија тогаш медиумите, Мрдак бил убиен пред очите на сопругата додека чекал ред пред затворот.

– Гајслер соучесникот го однел во затвор на мотор. Тој му пришол на Мрдак, му кажал неколку реченици и потоа го застрелал. Меѓутоа, тогаш тој случајно се ранил во ногата, па полицијата брзо го идентификувала благодарение на трагите од крв. Откриено е дека тој е поврзан и со убиството на Видак Воротовиќ, кој беше ликвидиран две години претходно, во декември 2012 година. Бидејќи ништо не се знаеше за Гајслер и никој не му влезе во трага, дури се шпекулираше дека тој не ги преживеал повредите од нанесените рани пред Спуж – објавија претходно медиумите.

Животен пат

Според бразилските медиуми, нарачателот на убиството на Мрдак најверојатно го финансирал летот на Гајслер за Бразил и промената на идентитетот во Словенецот Дејан Ковач, со кое име таму сите го познавале, вклучително и синот и неговата сопруга.

Дарко Гајслер

– Во септември 2016 година се пресели во дуплекс стан, на Руа Туим, во Моема. Плаќал околу 900 евра месечно за кирија. Во договорот за закуп, лажниот Словенец ја навел својата професија: економист – пишуваат тамошните медиуми.

Во тоа време Дарко ја запознал својата идна сопруга, во еден клуб во главниот град. Според пријателите, двајцата се заљубиле и почнале да живеат заедно.

На патување во Баикада Сантиста, тие одлучиле да живеат во близина на морето. Во 2017 година изнајмиле стан на еден блок подалеку во Сао Висенте. Дарко повторно под лажно име платил 2.400 евра во кеш за шест месеци кирија.

– Во 2018 година, парот се пресели во стан во Бокеира, во Сантос, на половина блок од плажата. Во договорот Дарко наведува друга професија: столар. Пријателите велат дека Србинот имал рачни вештини со дрво. Тој не само што поправал и реставрирал мебел, туку и подигнал покриви. Така, работејќи како столар, заработил некој денар – вели бразилецот G1.

Загрижен за својот син

Дарко во 2019 година открил дека неговата сопруга е бремена, купиле стан кој чини околу 47.000 евра и бил заведен само на име на неговата сопруга. Но, според блиските на парот, Дарко бил тој што платил во кеш.

Дарко, кој веќе имаше репутација на добар пријател и добар сопруг, стана и добар татко, но своето име не го стави на изводот од матичната книга на родените на синот!

– Девет години по бегството од Источна Европа, Дарко делуваше смирено и задоволно со животот што тајно го изгради во Бразил. Пријателите велат дека тој сакал да готви и да ги забавува посетителите дома. Според соседите, тој секогаш бил многу љубезен на улиците во соседството. И сакан од сите што го познаваа – пишуваат медиумите.