Украина вели дека НАТО ја отфрли пречката за пристапување во Акциониот план за членство

0

НАТО одлучи да се откаже од барањето Украина да го следи Акциониот план за членство (МАП) во кој се поставени цели што треба да се исполнат пред да се приклучат на воената алијанса, изјави во понеделникот министерот за надворешни работи на Украина.

Во коментарите во пресрет на самитот на НАТО, тој рече дека таквиот потег ќе го скрати патот на Украина за пристапување во алијансата.

„По интензивните разговори, сојузниците на НАТО постигнаа консензус за отстранување на МАП од патот на Украина за членство. Ја поздравувам оваа долгоочекувана одлука која го скратува нашиот пат кон НАТО“, објави министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба на Твитер.

НАТО веднаш не ги коментираше изјавите на Кулеба.

Лидерите на НАТО кои се состанаа во вторник и среда во литванскиот главен град Вилнус имаат за цел да ги надминат поделбите околу стремежот на Украина за членство.

Киев сака да добие јасна покана за членство во алијансата по завршувањето на руската војна против Украина и се надева дека до тој момент ќе добие безбедносни гаранции.

Рускиот претседател Владимир Путин го наведе проширувањето на НАТО кон руските граници во последните две децении како причина за неговата одлука да испрати десетици илјади војници во Украина на 24 февруари 2022 година.

Во пресрет на самитот, се поголем број земји-членки на НАТО го поддржаа британскиот предлог да му се дозволи на Киев да ја прескокне програмата МАП која ги поставува политичките, економските и воените цели што кандидатите треба да ги исполнат и кои другите источноевропски нации мораа да помине пред да се приклучи на алијансата.

Со таков потег, алијансата би можела да одговори на барањата да се оди подалеку од декларацијата дадена на самитот на НАТО во 2008 година, во која се вели дека Украина на крајот ќе стане членка, без да му понуди на Киев вистинска покана или распоред.

„Тоа е, исто така, најдобриот момент да се понуди јасност за поканата за Украина да стане членка“, напиша Кулеба на Твитер.