УКРАИНА ДОБИ МОЌНО ОРУЖЈЕ: Американската ракета ГЛДСБ погодува БИЛО КОЈА мета во дијаметар од 150 километри, ВО ДОМЕН И КРИМ

0

Соединетите Држави ќе испратат повеќе од 2 милијарди долари нова воена помош за Украина, која за прв пат се очекува да вклучи ракети со поголем дострел, како и друга муниција и оружје, објави Ројтерс , цитирајќи двајца неименувани американски официјални лица.

Се очекува таа одлука да биде објавена веќе оваа недела, соопштија официјални лица, а Украина ќе добие и опрема за поддршка на системи за воздушна одбрана „Патриот“, прецизно наведувана муниција и противтенковско оружје „Јавелин“.

Еден од официјалните лица рече дека дел од пакетот, кој се очекува да изнесува вкупно 1,725 ​​милијарди долари, ќе дојде од фондот познат како Иницијатива за безбедносна помош во Украина (УСАИ), кој и овозможува на администрацијата на претседателот Џо Бајден да набави оружје од индустријата, а не од американската залихи на оружје.

Средствата би биле наменети за купување на ново оружје, бомба со мал дијаметар (GLSDB) која има домет од 94 милји (150 километри). САД ги отфрлија барањата на Украина за ракета ATACMS со дострел од 297 километри.

Поголемиот дострел на бомбата GLSDB може да и овозможи на Украина да гаѓа цели кои сега се надвор од нејзиниот дофат и да ги нападне руските сили зад нивните линии.

Ракетата GLSDB ја комбинира бомбата со мал дијаметар GBU-39 со ракетниот мотор М26. Проектилот се води со ГПС, може да надмине одредени видови на електронско заглавување, може да се користи во сите временски услови и може да се користи против оклопни возила. Малите крилја што се преклопуваат му овозможуваат да лета повеќе од 100 километри ако падне од авион и погоди цели со дијаметар од 1 метар.