Украина испрати робот во акција кај Бахмут: Погледнете како камиказа крева мост во воздух за да го спречи налетот на руските сили (ВИДЕО)

Украина неодамна користеше копнени дронови на фронтот западно од Бахмут!

Министерството за дигитален развој на Украина објави видео на кое се гледа како беспилотно летало камиказа Ratel S разнесува мост во малото село Иванивске во Доњецката област.

На видеото се гледа како дронот минувајќи низ урнатините, паѓа во дупка на мостот, по што одекнала голема експлозија. Видеото е снимено западно од Бахмут, каде што е во тек голема офанзива на руските сили.

Министерството за дигитален развој на Украина наведува дека таков робот носи противтенковски мини или борбен модул способен да разнесе дури и тенк или копје.

Русија претходно, да потсетиме, објави видео на кое се прикажани копнени беспилотни летала со автоматски фрлачи на гранати АГС-17. Најавено е дека вакви јуришни возила за првпат се користени на фронтот во Бердици.