Украина соопшти дека одбива напад во источен Доњецк

Сепак, групата Вагнер во саботата на апликацијата за пораки Телеграм соопшти дека нејзините единици ја презеле контролата врз Блаходатне

Украинската војска во неделата соопшти дека одбила напад во источниот дел на регионот Доњецк. Сепак, руската приватна воена група „Вагнер“ соопшти дека ја презела контролата врз селото, познато како Блаходатне. 

„Единиците на украинските одбранбени сили ги одбија нападите на окупаторите во областите на… Блаходатне… во регионот на Доњецк“, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина во дневниот утрински извештај, осврнувајќи се на борбите во саботата. Се додава дека нивните сили ги одбиле руските напади во областите на 13 други населени места во регионот на Доњецк.

Групацијата Вагнер во саботата на апликацијата за пораки Телеграм соопшти дека нејзините единици ја презеле контролата врз Блаходатне. Сепак, групата – означена од Соединетите Држави како транснационална криминална организација – претходно имаше предвремени тврдења за успех.

Дополнително, четворица цивили загинаа, еден во Бахмут , а 17 беа ранети во руските напади врз регионот во саботата, рече Павло Кириленко, гувернер на регионот Доњецк, на апликацијата за пораки Телеграм.

Ова доаѓа во време на ветувања од САД, Германија и други земји за тенкови. Во саботата, главниот помошник на украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека се водат забрзани разговори меѓу Украина и нејзините сојузници за нејзините барања за ракети со долг дострел.