Украинските инженери го произведуваат дронот што ќе се користи како подморница за напад на руски воени бродови

Од почетокот на војната, Украинците постојано користат беспилотни летала против руската армија – како едно од најефикасните и најевтините оружја.

Во некои случаи дури успеале да уништат скапи руски артилериски системи со овие беспилотни летала, како и тенкови и оклопни возила, пренесува Телеграфи.

Тие неодамна најавија почеток на производство на беспилотно летало, кое се користи како тип на подморница за напад на воени бродови на Кремљ.

Украинците со беспилотни летала од различни типови уништија многу воени бродови, удирајќи ги директно и полнејќи ги овие авиони со експлозив.

Со овој дрон кој се смета како алатка за „менување на играта“, тие сакаат да имаат некаква предност во Црното Море.