Украинското воено разузнавање објави снимка од уништувањето на два руски брода на Крим

Украинското воено разузнавање го потврди уништувањето на два руски воени брода во окупираниот Крим.

Специјалната единица Група 13 на украинското воено разузнавање користела водени дронови Magura V5 за уништување руски бродови на Крим во текот на утрото на 30 мај, пренесува Telegraph.

За да се обидат да го спречат овој напад, Русите излегоа на небото Су-27/30/35 и МиГ-29, Бе-12, Ан-26 како и хеликоптери Ка-27/29 и Ми-8, но без никаков успех. .

Тие користеа и помали оружја како топови од 30 мм, но и тие не ги спречија Украинците да ја завршат мисијата.

Од военото разузнавање на Украина стана познато дека водените беспилотни летала Magura 5 ги нападнале бродовите во околината на селото Чорноморск во областа Евпаторија.