Унгарскиот парламент го отфрли предлогот да се гласа за кандидатурата на Шведска за НАТО

0

Унгарскиот парламент го отфрли предлогот за гласање за кандидатурата на Шведска за членство во НАТО, што дополнително го одложи вклучувањето на оваа нордиска земја во воената алијанса.

Унгарија е главната пречка за Шведска да влезе во НАТО, откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во понеделникот поднесе протокол до турскиот парламент со кој го одобрува приемот.

Владејачката партија Фидес, предводена од популистичкиот премиер Виктор Орбан, која има апсолутно мнозинство во унгарскиот парламент, ја одложува кандидатурата на Шведска од јули 2022 година.

Пратениците на Фидес денеска го блокираа предлогот за закажување на гласањето, изјави Агнес Вадаи, пратеничка на унгарската опозициска Демократска коалиција и поранешен државен секретар во Министерството за одбрана.

Следниот можен начин за гласање за ратификација ќе биде на собраниската седница што ќе започне на 6 ноември, рече таа.