Уништени се, загубите огромни; Експлозии во Москва и Одеса

Борбите продолжуваат низ Украина.

Киев ја обвини Москва за нападите врз Одеса, при што, како што велат, тешко е оштетена православната црква „Преображение“, која е под заштита на УНЕСКО.

Британците објавија нова воена карта на Украина

Киев ја презеде одговорноста за терористичкиот напад на Москва, најави дека ќе има уште

Синоќешниот напад со беспилотни летала врз Москва, кој руското Министерство за надворешни работи го нарече чин на меѓународен тероризам, беше специјална операција на главниот разузнавачки оддел на Министерството за одбрана на Украина, пишува весникот „Украинска правда“.Во исто време, портпаролот на Главната разузнавачка управа на украинското Министерство за одбрана, Андреј Јусов, изјави дека нападот врз Москва е „добра вест“ и вети дека ќе има уште.

Главната работа од брифингот на руското Министерство за одбрана:

◾Руските вооружени сили го погодија командниот центар на 65-та механизирана бригада и складиштето за гориво на вооружените сили на Украина во регионот Запорожје;

◾Вооружените сили на Русија го уништија складиштето за муниција на единицата на Вооружените сили на Украина во регионот Керсон;

◾Вооружените сили на Русија одбија пет напади на вооружените сили на Украина во правец на Краснолиман, загинаа околу 195 војници, а акциите на диверзантско-извидувачката група беа запрени;

◾Вооружените сили на Русија уништија складиште за муниција на вооружените сили на Украина во близина на селото Крахмално во Харковската област;

◾Вооружените сили на Русија ликвидираа околу 95 украински војници и самоодната артилериска единица „Цезар“, од француско производство, во правец на Купјан;

◾Руските трупи го уништија складиштето за муниција на 128-та планинска нападна бригада на вооружените сили на Украина во регионот Запорожје;

◾Руските вооружени сили во насока Доњецк успешно одбија шест напади на вооружените сили на Украина, вклучително и во Белогоровка во ЛНР, загубите на непријателот изнесуваа над 160 војници;

◾Вооружените сили на Украина загубија до 120 војници и топ М777 во јужниот правец Донец и правецот Запорожје;