Урмите и слабеењето: вистинската диета за љубителите на благото

али би сакале да ослабете, но немате волја да се откажете од слатките? Нутриционистите имаат решение – , диета со урми.

Нутриционистите нудат излез од ситуацијата – вообичаените слатки да ги заменат со урми. Ова овошје содржи витамини и минерали, нивната употреба ќе му помогне на телото да го компензира недостатокот на хранливи материи. Но, има толку многу прашања: дали можете да користите урми за време на диета со низок UH? А како изгледа ваква диета?

Урми и губење на тежината

И покрај високата калорична содржина (280 kcal / 100 g) и сладоста, урмите се сметаат за производ што може да се консумира за време на диета. Дури и ако следите диета со малку јаглехидрати, можете да јадете суво овошје, но во мали количини.

Урмите се слатки поради фруктозата и гликозата, шеќери кои брзо се апсорбираат од телото. За разлика од сахарозата, овие супстанции не се складираат во резервите на маснотии, туку целосно се претвораат во енергија. Но, имајте на ум дека ако злоупотребувате суво овошје, а притоа немате никаква физичка активност – нема да ослабете.

Кога да јадете урми додека сте на диета?

Урмите треба да се консумираат 40 минути по секој оброк. Од 19:00 до 06:00 часот наутро не се препорачува да се јаде суво овошје.

Урмите наместо слатки во исхраната ги компензираат дневните потреби на организмот за витамини и минерали. Дозволено е консумирање до 10 парчиња дневно со вода или зелен чај.

Диета со урми

Диетата која вклучува само урми е монодиета и затоа не смее да се следи повеќе од пет последователни дена. Кога сте на диета со урми, дозволено е да користите суво овошје и чиста вода, зелен чај и кафе. На четвртиот ден од диетата во исхраната се внесуваат зелените јаболка.

Корисниците на диетата со урми тврдат дека на овој начин можат да ослабат и до 8 килограми. Но! Лекарите предупредуваат дека се работи за сериозно ограничување во исхраната кое го спречува телото да прима нормална количина на протеини. Интензивната физичка активност за време на таквата диета мора да се прекине, инаку мускулите ќе почнат да се распаѓаат заедно со мастите.

Нутриционистите советуваат урмите да се комбинираат со зеленчук и млечни производи. Таквата диета ќе ви користи и ќе ви помогне да се ослободите од вишокот килограми.