Урош Блажиќ не беше сам!? Сведоците зборуваа за кобната ноќ, а она што го виделе фрла ново светло на случајот

Урош Блажиќ (22) е обвинет дека на 4 мај минатата година убил девет лица и ранил 13 во селата Дубона и Мало Орашје, а она што внесува немир во овој случај е спомнувањето на мистериозниот млад човек кој наводно бил виден со осомничениот во кобната ноќ и непосредно пред масакрот. За мистериозниот млад човек, сведок зборуваше на рочиштето во Вишото јавно обвинителство во Смедерево за време на истрагата за криминалот, а се поставува прашањето кој е споменатиот, како и зошто го нема во обвинителниот акт.

Речиси еден месец по масакрот во село Мало Орашје во Смедерево и Дубона во Младеновац, жител на Дубона е сослушан во Вишото јавно обвинителство во Смедерево.

„Вечерта, мислам дека беше околу 20 часот и 30 минути, седев со другарка пред локална продавница, во центарот на селото, го гледав натпреварот и пиев пиво. Точно во тоа време, околу 20 часот и 30 минути, обвинетиот Урош Блажиќ паркира сив мерцедес пред продавницата. Беше во друштво на друго момче облечено во сива маичка, кој не сум го видел досега. Тој човек излезе од мерцедесот од совозачкото седиште и влезе во продавницата. Видов дека купи цигари, се вратил во возилото и се упатија кон Младеновац. Не ги видов повеќе“, рече сведокот.

Но, подоцна ја променил изјавата, додавајќи дека споменатите млади момчиња повторно ги видел од автомобилот.

„Останав во продавницата околу 22 часот и 30 минути, по што пеш тргнав дома. Слушнав истрели, четири, изгледа од пиштол, бев на околу 500 метри од училишниот двор. Видов едно лице кое излезе од возило „мерцедес“, помладо, околу 20 години, со крупна градба, облечено во сива маица и забележав дека има тетоважа на левата рака. По некое време, можеби беше полноќ, ми се јавија другарите од соседството и ми кажаа што се случило. Мојот братучед беше во училишниот двор, а почина во критичен момент“, изјави овој сведок.

Обвинителството го сослуша и пријателот на Урош Блажиќ кој зборуваше за нивното пријателство, а на рочиштето на 26.06.2023 година му беше прикажана снимка од продавница на која се гледа мистериозен млад човек со осомничениот.

„Не го познавам овој човек, првпат го гледам, ја знам продавницата, неколку пати сум влегувал и пазарував, никогаш не сум го видел овој човек во друштво на Урош и не знам кој е тој“, рекол овој млад човек.

За мистериозниот млад човек зборуваа и некои родители на повредените деца, а зборуваше и Данијела Тодоровиќ.

„Кога Блажиќ излезе од дома од Дубона, тој беше во автомобилот со млад човек. Застанале до продавница каде купиле цигари и енергетски пијалоци за кои има и видеа. Тоа момче никогаш не беше испрашувано, а ние како ожалостени родители се прашуваме – чиј син е тој? Како можеше да испари? Има сведоци кои седнале пред продавница и го виделе тој пријател“, вели ужалената мајка.

Да потсетиме, на 4 мај, ден по страшниот масакр во училиштето „Владислав Рибникар“, Урош Блажиќ земал автоматска пушка, пиштол, муниција и бомби и тргнал во крвав поход во селата Мало Орашје, Дубона и Шепшин, во околината на Младеновац. Убил девет лица, а ранил повеќе од 13 лица.

Психијатриското вештачење покажало дека Урош Блажиќ бил целосно разумен во моментот на делото.

При претрес на згради во сопственост на неговото семејство бил пронајден цел арсенал оружје.

Урош Блажиќ се товари за тешко убиство, недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и експлозивни материи, киднапирање и неовластено користење туѓо возило.