Уште една икона на ‘Кралскиот клуб’ си заминува !? Интер го повикува, се предомислува, а неговата одлука ќе влијае и на Лука Модриќ

0

Карим БенземаМарко АсенсиоЕден АзарМаријано Дијаз… Кој е следен во редот ? 

Ако му се верува на шпанскиот спортски весник Marcа, тоа би можело да биде Начо Фернандез. За 33-годишниот за дефанзивецот веќе некое време се шпекулира дека е на излезната врата на клубот од Мадрид, а се чини дека никогаш не бил поблиску до заминување од клубот во кој ја мина целата своја кариера.

Заедно со Начо, Шпанците ги споменуваат и Дани Себаљос и Андриј Лунин, но приказната за Фернандез е особено интересна поради статусот на Лука Модриќ. Имено, со заминувањето на Карим Бензема, шпанскиот дефанзивец би требало да стане првиот капитен на „Кралскиот клуб“, но доколку и тој реши да го замени „Сантијаго Бернабеу“ со друг стадион, таа чест ќе му припадне на хрватскиот претставник.

Marcа открива дека Начо веќе има понуда од Интер, како и неименуван клуб. Очигледно Начо е многу блиску до збогување, но се уште јавно не ја соопштил својата одлука. 

Според Transfermarkt, Начо вреди шест милиони евра. За „Кралскиот клуб“ забележа 319 настапи, 16 гола и девет асистенции, а забележа 111 настапи.