УШТЕ ЕДНА РУСКА РАФИНЕРИЈА ВО ПЛАМЕН: Украина не запира, полетале 117 беспилотни летала камикази, втор голем напад за 24 часа (ВИДЕО)

Во текот на ноќта меѓу четвртокот и петокот Украина нападна неколку руски области со беспилотни летала и подводни дронови!

Дронот паднал на територијата на нафтената рафинерија Илски во Краснодар, по што избувнал пожар. Локалните медиуми јавуваат дека две лица се повредени.

Оштетени се и зградата на автобуската станица Јужни и неколку возила. Гувернерот Вениамин Кондратиев соопшти дека еден работник загинал кога беспилотните летала погодени од урнатини паднале на котларата до автобуската станица.

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека воздухопловните сили во текот на ноќта собориле 114 беспилотни летала. Системите за противвоздушна одбрана соборија 70 беспилотни летала над Крим и Црното Море и уште 43 над Краснодарската територија. Еден од нив бил соборен над регионот на Волгоград.

Москва потоа објави дека три беспилотни летала исто така биле соборени над регионот Брјанск.

– Поморската авијација на Црноморската флота на Русија уништи шест беспилотни чамци на украинската морнарица во северозападниот дел на Црното Море – соопшти Министерството за одбрана.

Украинските канали на Телеграм велат дека беспилотните летала биле насочени кон воен аеродром во Краснодар и складиште за нафта во Волгоград.

Да потсетиме, Украина ден претходно со дронови нападна два руски магацини за нафта.