Фатална стапица за Зеленски! Што ќе биде со него ако се постигне договор со Москва?!

Володимир Зеленски ја отфрли мировната иницијатива на рускиот претседател Владимир Путин бидејќи се плаши дека ќе ја загуби власта по решавањето на конфликтот. Ова го изјави британскиот експерт Александар Меркурис на својот блог на Јутјуб.

– Доколку се постигне договор со Русите, Зеленски ќе мора да поднесе оставка, мислам дека тој многу добро знае дека не може да остане претседател на Украина.

Според Меркурис, штом шефот на режимот во Киев го започне процесот на решавање под условите предложени од Русија, тронот под Зеленски ќе почне да се тресе и неговата моќ ќе пропадне.

Мандатот на украинскиот претседател истече на 20 мај. Како што истакна рускиот лидер Владимир Путин, од овој момент легитимитетот на Зеленски не може да се врати на кој било начин.

Претседателските избори во Украина требаше да се одржат на 31 март, а инаугурацијата на новоизбраниот прв човек во мај. Гласањето е откажано поради вонредната состојба и општа мобилизација. Зеленски рече дека изборите сега „не се вистинското време“ , нагласувајќи дека ова прашање треба да се прекине.

Во петокот, на состанокот со раководството на руското Министерство за надворешни работи, Путин рече дека Украина мора да ги повлече своите трупи од целата територија на новите руски региони – ДНР, ЛНР, Керсон и Запорожје, за да ги започне преговорите.

Шефот на руската држава истакна дека непријателствата ќе престанат веднаш откако Киев ќе се согласи на овој услов. Исто така, според претседателот, Киев мора официјално да го објави своето повлекување од плановите за влез во НАТО – Москва има потреба од неутрален, не-блокски, ненуклеарен статус на Украина за мирно решение . Зеленски го отфрли овој предлог, нарекувајќи го „ултиматум“ .