Фатен е човекот кој му беше десна рака на најбараниот припадник на мафијата во Хамбург: Го следеле со недели, работел во пристаниште во Германија

Полицијата во Германија и пошироко интензивно трага по членот на Хамбуршката мафија, Мансур Исмаил (29), а според јавното обвинителство во Хамбург, Ашраф А. (49), кој наводно е „неговата десна рака и мозокот на операцијата“, е уапсен.

По Мансур е распишана меѓународна потерница.

Пред да ги објават фотографиите на бегалецот на мафијата во Хамбург, истражителите извршиле увид во дури 19 станови, куќи и деловни простории на различни адреси во Хамбург и Долна Саксонија.

Инспекторите првично биле на трага дека тој е египетски државјанин во Шпанија, но потоа добиле информација дека се крие во Турција.

Неговиот помошник, мозокот на операцијата и десна рака, исто така по потекло од Египет, е уапсен и е во притвор. Станува збор за Ашраф А.(49) од Хамбург Локштет, пренесува Билд.

По опсежна истрага и следење, истражителите уапсија 49-годишен маж,

Кај него биле пронајдени 250.000 евра.

Да потсетиме, Исмаил е осомничен и за ладнокрвно убиство, како и за обид за атентат на двајца мажи во автомобил во движење во Хамбург. Инспекторите долго време не можеле да го пронајдат виновникот, но сега имаат докази против 29-годишен маж.

Според извештаите, нападот врз мажи во Ауди К8 во Хамбург Тондорф во јануари 2023 година бил конфронтација за дрога, односно за нивна дистрибуција. Нападнатите мажи го преживеале нападот.

Исто така, убиството пред шишак во јули 2022 година се случи поради наркотици. Гангстер со капа го застрелал во глава 27-годишниот Тери С. Повредениот починал во болница. Полицијата трага по сторителите и за таа цел користела снимки од надзорната камера, но потрагата била неуспешна.