„Фајненшл Тајмс“: „АстраЗенека“ ќе го издвои своето делување во Кина преку Хонгконшката берза

Фармацевтскиот гигант „АстраЗенека“ планира да го одвои своето делување во Кина и да го котира на берзата во Хонг Конг за да ги избегне тензиите меѓу Кина и САД и нивните сојузници, јави „Фајненшл Тајмс“, цитирајќи извори запознаени со ова прашање.

Компанијата, наводно, почнала да разговара за оваа идеја со банките пред неколку месеци.

Делувањето на компанијата во Кина би се одвоило во посебна компанија, а британско-шведскиот производител на лекови би ја задржал контролата врз бизнисот.

Тие, исто така, веруваат дека котација на нивните акции на берзите во Хонг Конг или Шангај ќе обезбеди заштита од можни политички потези на кинеските власти и во исто време ќе ја отвори можноста за кинеска државна поддршка за иновациите и забрзана процедура за добивање лиценци за лекови, што ќе бидат развиени во Кина.

Инвеститорите, од друга страна, не треба да се плашат од ризиците што би дошле со водењето бизнис во азискиот див.

„АстраЗенека“ во 2017 година основаше заедничка компанија за истражување и развој со кинескиот фонд „Diesel Pharmaceutical“, чии акции котираат на Шангајската берза.