Финскиот министер против испраќање авиони во Украина: Ни требаат за нашата земја

0

Финскиот министер за одбрана во четвртокот изјави дека не сака да и донира борбени авиони Хорнет на Украина.

„Моето мислење како министер за одбрана на Финска е дека ни требаат овие стршлени за да ја заштитиме нашата сопствена земја“, рече Анти Кајконен на прес-конференција во Хелсинки.

„Негативно се чувствувам за идејата дека ќе бидат донирани во следните неколку години. И ако погледнеме подалеку, мислам дека ќе се истроши со текот на времето и ќе биде од мала корист“, рече тој.

Финска ќе ги замени своите стари Хорнетс со авион Ф-35 што го нарача во 2021 година, а првиот авион се очекува да биде испорачан за две до три години.

Финска, сепак, ќе обезбеди дополнителна воена опрема за Украина, вклучително и уште три тенкови Леопард 2, како и претходно слична донација, рече министерот.

Можноста за донирање на Хорнет на Украина беше спомната за време на неодамнешната посета на финската премиерка Сана Марин на Киев.

На прашањето на новинарите дали на Украина треба да и се дадат борбени авиони, таа рече дека Финска треба да размисли дали нејзините „Хорнетови“ ќе бидат соодветни за таа цел, но не вети.