ФОТО | Косово ги купи моќните дронови со кои Украинците ги прават ‘пепел’ Русите – Албин Курти се пофали: “Сега сме уште побезбедни!“

Косово купи серија беспилотни летала Bayraktar ​​од турско производство“, соопшти премиерот Албин Курти во неделата, бидејќи се соочува со немири на северот на земјата.

Во објавата на социјалната мрежа Фејсбук на која е прикажан пред беспилотно летало со министерот за одбрана, Албин Курти порача дека најновото одбранбено стекнување ја прави земјата побезбедна. Тој не го кажа бројот на вклучени дронови, ниту за што ќе се користат.

Беспилотните летала Bayraktar го должат своето глобално признание на фактот што беа користени од украинската Армија против руските сили.

Косово сега е уште побезбедно и секогаш гордо“, напиша Албин Курти, додавајќи дека неговата Влада го зголемила бројот на војници за 80 отсто, а буџетот за одбрана за повеќе од 100 отсто во изминатите две години.

Косово гради Армија која треба да има 5.000 редовни војници и 3.000 резервисти.

НАТО има 4.500 мировници во таа земја со 1,8 милиони жители.

Во последниве месеци, Косово се соочи со најлошото етничко насилство на северот, дом на околу 50.000 Срби, кои се поддржани од властите од Белград.

Проблемите избувнаа во мај откако северните градоначалници на Косово ја презедоа функцијата по локалните избори бојкотирани од Србите кои бараа формирање Заедница на српски општини (ЗСО).

Косово има за цел да се приклучи на НАТО, но четири членки на алијансата сè уште не ја признаваат нејзината независност од Србија во 2008 година.

По насилствата во мај, српскиот претседател Александар Вучиќ ја стави Армијата во борбена готовност и ги придвижи единиците поблиску до границата со Косово.