ФОТО | “МАРАТОНСКА СРЕДБА!“ – Погледнете каде претседателот на Кина го прими првиот човек на американската дипломатија: Еве каква порака испрати Пекинг со тоа!

На кинеската економија не и оди добро и тоа е една од главните причини поради која го примија американскиот државен секретар Eнтони Блинкен на сите нивоа на власта. 

Индустрискиот раст и продажбата на мало заглавија, Централната банка ги намалува каматните стапки, а инвеститорите чекаат стимулативни мерки на фискално ниво. Поради сомневањата за закрепнување на Кина, нафтата во понеделникот падна за еден долар.

Делумно поради ова, Си Џинпинг, генералниот секретар на кинеската комунистичка партија и, следствено, претседателот на Народна Република Кина, го прими Ентони Блинкен на крајот од неговата посета во т.н. „Големата сала на народот“, каде што ги прима претседателите на држави. Пекинг, не само затоа што е азиска земја, туку и поради сопствената историја, се придржува до протоколот и средбата треба да се оцени во оваа светлина: Си Џинпинг сака во основа добри односи со Вашингтон.

Посетата на американскиот државен секретар на тој начин доби дополнителна тежина, што треба да има благотворно влијание за смирување на тензиите во Пацификот. Не треба да очекуваме премногу, допрва ќе летаат искри поради статусот на Кина во Тајван, ќе има економски и трговски притисоци, но клучната порака е дека Пекинг сака стабилни односи.

Ентони Блинкен и Си Џинпинг

Весникот China Daily пишува: „Претседателот Си Џинпинг кажа дека меѓудржавните интеракции секогаш треба да се засноваат на взаемно почитување и искреност… Си Џинпинг во разговорот со Ентони Блинкен кажа дека кинеската страна јасно го изразила својот став и двете страни се договориле да ги следат заедничките договори што претседателот Џо Бајден и јас ги постигнавме на Бали. Двете страни, исто така, постигнаа напредок и се согласија за одредени прашања, истакнал Си Џинпинг. ‘Се надевам дека секретарот Ентони Блинкен ќе направи позитивен придонес со оваа посета за стабилизација на кинеско-американските односи’, заклучил кинескиот претседател“.

Двете моментално најголеми светски сили, но не и единствените, се свесни дека мора да имаат постојано отворени комуникациски канали за да се избегне какво било недоразбирање кое може да прерасне во сериозна криза. Руската агресија против Украина е сериозна криза, но потенцијалниот конфликт меѓу Народна Република Кина и САД би го одвел светот до катастрофа. Ентони Блинкен прв пат се сретна со колегата, министерот за надворешни работи Чин Ганг, кој беше амбасадор во Вашингтон до декември. Според Стејт департментот, разговорите биле „чесни, значајни и конструктивни“.

Ентони Блинкен

Пекинг објави дека кинескиот министер за надворешни работи рекол дека неговата земја е посветена на градење „стабилни, предвидливи и конструктивни“ односи со Соединетите Американски Држави. Дури и на тоа ниво, атмосферата е суштински поинаква од првата средба во март 2021 година, кога кинеската делегација сè уште беше предводена од Јанг Јиечи, кој на почетокот, додека новинарите сè уште беа во просторијата, жестоко ги нападна американските политичари.

Сега кинеските соговорници беа поблаги, освен кога станува збор за Република Кина во Тајван, но тоа е очекувано бидејќи Си Џинпинг сака тој остров да се врати под контрола на државата за неговото владеење кое ќе трае безбедно до 2027 година.

Секретарот Ентони Блинкен наведе голем број прашања од интерес, како и можности да се најде соработка за заеднички транснационални прашања со Народна Република Кина каде што нашите интереси се усогласени“, соопшти портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер. Од ова може да се извлече заклучокот дека Пекинг се согласил на категоризација на сложените односи.

Ако, значи, дојде до криза во односите на едно ниво, тоа не ја исклучува можноста за продолжување на дијалогот и соработката во други домени.

Ваквата основа на контакти би отворила рамка во која би можеле да се решат бројни билатерални проблеми, од кои повеќето имаат глобално влијание, како и низа глобални прашања кои не можат да се решат без тие две земји, на пример глобалното затоплување. Ентони Блинкен и Ванг Ји зборувале, според извори, седум и пол часа, подолго од очекуваното, потврда дека ги пребарале сите нивоа на врската. Деталите ќе се појават бидејќи некои од темите стануваат покомплицирани.

Ентони Блинкен се сретна и со првиот човек на дипломатијата на партијата, Ванг Ји, кој изјавил дека „неопходно е да се направи избор меѓу дијалог и конфронтација, соработка и конфликт“. 

Посетата треба да се гледа и како моментална кулминација на напорите на двете страни да ги релаксираат односите што е можно повеќе, што започна со средбата меѓу Ванг и Џек Саливан, советникот за национална безбедност на американскиот претседател во Виена – средбата траеше осум часа.

После тоа, кинескиот министер за трговија Ванг Вентао дојде во САД и разговараше со министерката Џина Раимондо, а Вилијам Барнс, директор на ЦИА (Централната разузнавачка агенција), тајно го посети Пекинг во текот на мај. Одбивањето на кинескиот министер за одбрана да се сретне со американскиот министер за одбрана отскокнува од таа слика. Ли Шангфу е под санкции на САД поради купување на софистицирано руско оружје што му ги наметна администрацијата на Доланд Трамп.

На една од мултилатералните средби се очекува нова средба меѓу Џо Бајден и Си Џинпинг, но не се исклучуваат изненадувања.