ФОТО | Невремето во Хрватска ги однесе првите жртви – двајца мажи го загубиле животот во Загреб откако врз нивните автомобили паднале дрвја

0

Во големото невреме што го зафати главниот град на Хрватска, Загреб, околу 16 часот животот го загубија двајца мажи, а неколкумина се повредени.

Љупка Хитрова, раководител на смена на загребската служба за итни случаи, потврди за хрватскиот весник Jutarnji List дека двајца мажи загинале откако врз нив паднале дрвја.

Тие се здобија со тешки повреди на главата од кои починаа. Десетина лица се тешко повредени. Еден човек паднал од покрив, а уште неколку граѓани се пренесени во болниците. При падот загинал и еден пожарникар кој ги повредил ребрата. Се уште не се знае точниот број на интервенции бидејќи се уште добиваме повици, но главно се работи за полесни повреди“, изјавила Љупка Хитрова за споменатиот весник.

Загреб, Хрватска

Според неофицијални информации, едно лице загинало во Житњак кога дрво паднало врз автомобил. Пожарникарите брзо интервенирале, но немало помош за човекот.

Во Дугаве, наводно, животот го загубило уште едно лице. Едниот мртов маж е роден во 1973 година, а другиот во 1975 година.

Директорот на КБЦСестре“ изјавил за хрватските медиуми дека едно лице е примено на Клиниката за трауматологија со тешка физичка повреда, но неговиот живот не е во животна опасност.