ФОТО | Сите се прашуваат што се случува со нејзиното лице и дали ќе помине !? Јелена Ѓоковиќ има ‘сериозен’ проблем – корисниците на социјалните мрежи загрижени

Јелена Ѓоковиќ неодамна била фотографирана од папарацо-новинарите, а фотографиите од нејзиното лице ги натераа обожавателите да забележат еден детал и да се запрашаат за што се работи.

Сопругата на Новак Ѓоковиќ и глобален директор на фондацијата „Новак Ѓоковиќ“ деновиве е главна тема на социјалните мрежи во регионот. Причината се најновите фотографии кои го прикажуваат одблиску нејзиното лице, а на истите е невозможно да не се забележи еден детал. Се наоѓа на десниот образ, а многумина се запрашале што е тоа, зошто се јавува тоа и дали може да исчезне.

Причините за потемни дамки на лицето можат да бидат различни. Самите дерматолози велат дека униформниот тен кој го гледаме кај многу девојки на социјалната мрежа Инстаграм не постои. Тоа е илузија, а малите неправилности, пеги или флеки се сосема нормална и природна работа. Сепак, потемните дамки на лицето може да бидат лузни од акни, прекумерно изложување на сонце или хормонални промени.

Јелена Ѓоковиќ

Хиперпигментацијата на лицето е процес на создавање темна дамка на лицето и на површината на нашата кожа поради прекумерното лачење на меланин – пигментот што ја дава природната боја на нашето лице, тело, коса и очи. Станува збор за појава која погодува голем број жени, а темните дамки се појавуваат на најистакнатите делови од телото како челото, носот, јаготките, деколтето и рацете. Тие можат да бидат со различен интензитет, големина и форма.

Во повеќето случаи, дамките се бенигни и можат природно да исчезнат. Сепак, повеќето од овие промени на кожата може да се отстранат со дејство. Постојат различни третмани насочени кон отстранување на флеките од лицето и телото, но пред да дејствувате, важно е да дознаете каков тип на хиперпигментација имате и да се советувате со вашиот доктор.