ФОТО | Солзи, тага и очај на улиците на руските градови, додека Украинците слават за смртта на Евгениј Пригожин: “Владимир Путин се исплаши!“

0

Смртта на водачот на платениците на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, беше предвидлива по неговиот мини-бунт во јуни против Кремљ“, изјави главниот советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски за германскиот весник Bild во средата вечерта.

Евгениј Пригожин ја потпиша сопствената потерница веднаш штом застана на 200 километри од Москва“, изјавил Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател.

Евгениј Пригожин загина во приватен авион во средата вечерта во близина на Москва, точно два месеци по неговиот неуспешен бунт против руското воено раководство.

Каналот Grey Zone на социјалната мрежа Телеграм, кој е поврзан со платеничката група Вагнер на Евгениј Пригожин, објави дека авионот бил намерно соборен.

Каналот првично сугерираше дека Евгениј Пригожин можеби преживеал, но за кратко време подоцна да објави дека умрел. Подоцна руската агенција за цивилно воздухопловство објави дека Евгениј Пригожин бил во авионот, кој се урна на 200 километри северозападно од Москва.

Михајло Подољак вели дека јунскиот бунт „навистина го исплашил“ рускиот претседател Владимир Путин и довел до ваква ситуација бидејќи тој не им простува на оние што го плашат.

слика
слика

За разлика од Украина, каде веста од Русија ја дочекаа со насмевка, во самата Москва владееше шок и неверување. Како што можеше да се навести по сцената во Ростов на Дон пред два месеци, војниците на Вагнер имаа статус на „рок ѕвезди“ во самата Русија и набргу по веста за смртта на Евгениј Пригожин, многу граѓани се упатија кон местото на несреќата за да остават цвеќе во спомен на починатиот „готвач“ и неговиот заменик Димитриј Уткин, кој бил голем симпатизер на Адолф Хитлер.

слика