ФОТО (18+) | “Ова се граничи со порно!“ – ќерката на Џони Деп мастурбира и се гуши во новата контроверзна серија на HBO – гледачите во шок: Погледнете што се емитува на малите екрани!

0

The Idol“, новата серија во која главните улоги ги толкуваат Лили-Роуз Деп и познатиот рапер The Weeknd, дебитираше во неделата навечер, и веќе е проследена со контроверзии, имено, сексуално експлицитна и понижувачка содржина.

Првите прегледи на серијата од страна на креаторот на хит-серијата „Euphoria“, Сем Левинсон, го нарекоа шоуто „токсично“ и „вознемирувачко“, додека неодамнешниот извештај на магазинот Rolling Stone тврди дека шоуто се граничи со „порнографија – сексуална тортура“. Во серијата на HBO главниот лик го има Лили-Роуз Деп, ќерката на Џони Деп, со име Џоселин (во серијата), која толкува пејачка која доживеала нервен слом на нејзината последна турнеја.

Во серијата, младата Џоселин се среќава со сопственикот на ноќниот клуб Тедрос (раперот The Weeknd) за да се обиде да ја сврти својата кариера, и тука работите одат надолу.

Во серијата „The Idol“ играат и Ден Леви, Џејн Адамс, Рејчел Сенот, Дејвин Џој Рендолф, Хенк Азарија, Елизабет Беркли и Ен Хече во една од нејзините последни улоги.

Серијата започнува со предупредување дека епизодата содржи „насилство, голотија и сексуална содржина“. Првата сцена ја прикажува Џоселин на фотосесија. Од неа се бара да изгледа „срамежливо“, а потоа „ да си игра со камерата“ и да менува пози што звучат како „чист секс“. Камерата се повлекува додека Џоселин почнува да плаче во откопчана црвена наметка додека фотографот продолжува да снима. Веќе првата сцена остава впечаток што точно можеме да очекуваме од серијата. Во приказната се вмешува и експлицитна фотографија од Џоселин, која непланирано „протекла“ во јавноста.

Лили-Роуз Деп во улога на Џоселин

Во следната сцена, Џоселин снима музичко видео и лее неколку солзи под притисок на кореографот, менаџерот и остатокот од нејзиниот тим, како и репортер на магазинот Vanity FairЏоселин продолжува да гледа што се случува и ги брише солзите под очилата за сонце пред да се врати кај танчерите, а една од танчерките се обидува да ја охрабри.

Подоцна истата вечер, таа оди во ноќен клуб со нејзините пријатели, каде Тедрос ја забележува. Ликот на The Weeknd го зема микрофонот и им кажува на толпата дека е тука и вели дека е „толку убава“ и дека сака да танцува со неа.

Лили-Роуз Деп како Џоселин и The Weeknd како Тедрос

За време на танцот во центарот на подиумот, Тедрос ја уверува Џоселин дека поп музиката е „прекрасна работа“, додека таа го негира тоа и ја нарекува нејзината нова музика „вештачка“ и не сака да ја слуша.

И двајцата велат дека имаат симпатии еден кон друг, а тој тврди дека таа „ја има најдобрата работа на светот и дека треба повеќе да се забавува“. Џоселин се враќа дома и почнува да мастурбира со едната рака, а со другата навидум се гуши.

Следниот ден, таа разговара со Талија од Vanity Fair, која почнува да и кажува дека ја смета за „толку импресивна“.

Новинарката се фокусира на експлицитната фотографија која излегла во јавноста и додава дека „не може да го замисли целиот срам и понижување што го почувствувала Џоселин“. Сепак, тој ја фали нејзината издржливост и ја нарекува „импресивна, исто како олимпијка“.

Споменатата новинарка предлага Џоселин „да го отфрли ликот што и го направи ова“ и верува дека објавената фотографија би била инспирација за младите жени и девојки ширум светот кои биле мета и понижувани на начинот на кој таа била.

The Weeknd како Тедрос

Епизодата завршува кога Џоселин повторно се сретнува и Тедрос доаѓа кај неа. Си прави пијалок и седнува на троседот пред да се погледне во цело огледало и да конзумира кокаин. Понатаму, таа се гледа во огледало и ја вежба нејзината почетна линија, односно „Здраво, ангелу“, пред Џоселин да слезе по скалите во нејзиниот црвен фустан што го носела во првата сцена од епизодата.

Џоселин ја пушта неговата речена песна која сè уште не ја видела светлината на денот, но ја прекинува на половина пат бидејќи мисли дека тој ја мрази.

Наскоро, тензијата се зголемува и Тедрос и става завој на главата и ја советува „да престане да размислува“. Од никаде, тој и врзува појас околу вратот, а додека Џоселин се мачи и воздивнува, тој отвора дупка во крпата за воздух и и кажува дека „може да пее сега“ додека завршува премиерата на серијата.