Французинот Макрон го потврди ставот за разговорите со Русија

И покрај критиките, францускиот претседател рече дека „ќе продолжи да разговара со Русија“.

Францускиот претседател Емануел Макрон го повтори својот став за дијалогот со Русија, велејќи дека останува подготвен за разговори со Москва.

На новогодишниот прием во Елисејската палата, Макрон рече дека луѓето го критикувале дека „зборува со Русија“, објави францускиот информативен канал BFMTV.

„Ќе продолжам да зборувам со Русија“, тврди Макрон, кој беше еден од ретките западни лидери кои одржаа директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин од почетокот на војната во Украина минатиот февруари.

За влијанието на Кина во Русија, тој рече дека сите земји треба да имаат „позиција на почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет“.

„Но, ако замижиме пред империјалистичките војни, кој ќе го брани слободниот и стабилен меѓународен поредок? тој рече.