Хеликоптерот Ingenuity на НАСА го фотографираше роверот Perseverance на Марс

0

Хеликоптерот Ingenuity, испратен на Марс од американската вселенска агенција НАСА, го фотографираше роверот Perseverance за време на неговиот 51-ви лет на Црвената планета.

Летот се случи во саботата, на 22 април, а Ingenuity го фотографираше роверот Perseverance од висина од 12 метри над површината на Марс. На фотографијата, роверот се гледа во горниот лев агол, додека позадината е црвена почва. Роверот е потешко да се забележи поради големите карпи на површината на Марс.

Лабораторијата за млазен погон на НАСА објави фотографија на Твитер со информација дека 51-от лет на Ingenuity траел нешто помалку од 137 секунди, а малиот хеликоптер прелетал вкупно 188 метри.

Два роботи се на Црвената планета и наизменично прават импресивни фотографии. Минатата недела роверот го фотографираше хеликоптерот и голема количина марсовска прашина на неговите пропелери.

Ingenuity го направи својот 51-ви лет само девет дена по јубилејниот 50-ти лет. Станува збор за хеликоптер тежок 1,8 кг, кој има два ротори и кој првично требаше да изврши само пет летови во ретката атмосфера на Марс и да покаже дали е воопшто возможен лет на Марс. Историјата беше напишана во април 2021 година за време на првиот лет, но Ingenuity продолжи да се докажува со полетувања и слетувања.

Бидејќи далечинското пилотирање е невозможно поради големата оддалеченост помеѓу Марс и Земјата, Ingenuity лета според претходно програмирани траектории. На некој начин, тој стана извидник за истрајност и помага да се идентификуваат интересни локации за роверот и неговата мисија да бара поранешен живот на Марс.

Покрај позирањето за фотографии, Perseverance собира примероци од почвата кои еден ден ќе бидат транспортирани на Земјата како дел од амбициозната мисија Mars Sample Return.

Во оваа заедничка мисија меѓу НАСА и Европската вселенска агенција, хеликоптери ќе бидат испратени на Марс за да соберат примероци од земјата оставени од Perseverance доколку е потребно. Сепак, првиот план е Perseverance да ги достави примероците на цевките до ракетниот летач, а ако тоа не успее, хеликоптерите ќе си ја завршат работата.

Орбитерот за враќање на Земјата на ESA ќе испрати примероци назад на Земјата, а слетувањето во пустината Јута е планирано за 2033 година.