Хеликоптер користен за транспорт на Путин се урна – „удри во земја“ при слетувањето во Москва

Хеликоптер кој е дел од флотата со високи руски функционери, вклучително и претседателот Владимир Путин, наводно се урнал при слетување во Москва.

Хеликоптерот Мил Ми-8 удри во земјата при слетување на меѓународниот аеродром Внуково, кој се наоѓа на околу 25 километри југозападно од центарот на руската престолнина, во петокот, според руската државна новинска агенција Интерфакс.

„Aerotime Hub“ објави дека хеликоптерот му припаѓал на специјалниот летачки одред „Росија“, кој управува со воздушни бродови за транспорт на руски владини претставници.

Не се знае кој се наоѓал во хеликоптерот и дали има некој повреден во инцидентот.

Хеликоптери често го превезуваат рускиот претседател низ Русија, дополнувајќи ја неговата флота од далечински и други авиони.

Интерфакс соопшти дека тешкото слетување би можело да биде предизвикано од лоши временски услови или дефект на опремата.