Хрватите на суд: „Убијци и фашисти“; Неверојатен пропуст на Грците, Динамо лут на АЕК

Навивачот на АЕК, Михалис Каѕурис, беше убиен во нередите меѓу навивачите на Динамо Загреб и локалните поддржувачи, а од Атина само што пристигнуваат нови информации.

Динамо: АЕК сака да искористи човечка трагедија

Динамо Загреб е револтиран од челниците на АЕК, кои бараат од УЕФА да ги исфрли „Сините“ од натпреварувањето поради хулиганскиот конфликт во Атина.

„Жалиме што АЕК со своите изјави и однесување бега од одговорноста, крева тензии и користи несоодветен, агресивен и поттикнувачки јазик во официјалните соопштенија со цел да се изврши притисок врз УЕФА. Особено е неразбирливо што се обидува да искористи човечка трагедија без никакво двоумење за сопствената промоција и резултат што покажува отсуство на елементарна пристојност, емпатија и почит кон жртвата.Ваквиот пристап го сметаме за несоодветен, особено што на сите, освен на претставниците на АЕК, им е јасно дека ГНК Динамо направи се што е во нејзина моќ да не дојде до оваа ситуација. За сите настани во Грција, најголемата одговорност имаат организаторите, односно грчката полиција и АЕК како клуб домаќин“,се наведува меѓу другото 

во соопштението на Динамо.

Тројца навивачи на Динамо имаат убодни рани

Според хрватскиот Индекс, најмалку тројца членови на Бад Блу Боја имаат полесни убодни рани или расекотини. На сите тројца им била укажана помош и нивните повреди не биле опасни по живот.Грчките медиуми пишуваат дека на интензивна нега се уште се четири лица – тројца Грци и еден Хрват, за кој се вели дека неколку пати бил опериран, но не се наведува зошто.

Неверојатен неуспех: Грците ги игнорираа предупредувањата од Хрватска и Црна Гора

Претседателот на Југоисточниот полициски синдикат на Атика, Јоргос Калиакманис, зборуваше за грешките на неговите колеги, функционери на ЕЛАС, кои на крајот доведоа до губење на животот на 29-годишниот Михалис Кацурис, кој почина ноќта во понеделникот во Вторник во судири меѓу навивачите на АЕК и Динамо.


„Младиот човек го загуби животот! Нема оправдување! За влезот на тие луѓе во Грција имало документ од хрватските власти и од црногорските власти во кој се вели дека токму овие криминалци, бидејќи овие луѓе биле криминалци , би влегле во државата и би се обиделе да отидат во главниот град и да предизвикаат немири.Впрочем, во овој документ се споменати и регистарски броеви на автомобили и марки на автомобили.Така што полицијата многу лесно би можела да им забрани на тие луѓе да влезат во земјата, иако се Европските граѓани, иако доаѓаат од шенген земја“,
 – изјави Калиакманис.

„Убијци и фашисти“

На објавените фотографии се гледа како навивачите одат на суд и полицијата ги превезува со автобуси.Повеќето од нив се Хрвати, односно Бед Блу Бојс, а грчкиот портал Њузит објави дека безбедносните мерки се многу строги. Автобусите цел пат биле следени од полициски автомобили, а кога пристигнале во судот насобраните грчки граѓани ги навредувале извикувајќи „убијци“ и „фашисти“.

Петмината уапсени Хрвати се преправале дека се туристи

Грчката ЕРТ објави детали за апсењето на петмина Хрвати кои се обиделе да ја напуштат Грција со брод.

„Тие при увидот се претставиле како туристи, но со оглед на тоа што биле во земјава само два дена и немале куфери, роба или лични предмети, полицијата се посомневала и ги привела“, објавија локалните медиуми .