ХРВАТСКА НЕ Е ВО ВОЈНА Милановиќ: Русија и Америка се во војна, без нивен договор одиме кон Трета светска војна

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска не е во војна со Русија, туку дека Русија и Америка се во војна и посочи дека без нивниот договор, кој е на повидок, војната нема да престане.

Некако се надевам дека се водат некакви разговори меѓу нив или полека ќе се придвижиме кон трета светска војна за која некои мислат дека е веќе започната, но јас сум малку резервиран, а што се однесува до тенковите и двата руски и Американец го прават истото, рече Милановиќ., пренесува Индекс.

Милановиќ повтори дека го цитирал украинскиот министер, кој рекол дека во Украина се води прокси војна, додавајќи дека тогаш шефот на германската дипломатија рекол дека мора да бидеме обединети, бидејќи сме во војна со Русија.

Не го знаев тоа. Можеби Германија повторно војува со Русија, но нека им е со среќа, можеби сега ќе поминат подобро отколку пред седумдесет години, рече Милановиќ и додаде дека сега очекува Сергеј Лавров „да и додели наредба и да ја запроси“.

Сега слушнавме и од Зелените, кои беа пацифистичка и антиамериканска и антируска партија, дека и ние сме во војна. Ние не сме во војна, Русија и Америка се во војна, а Германија не бара и нема да бара ништо, што е можеби уште подобро, бидејќи видовме што направија со резолуцијата за Босна и Херцеговина, рече Милановиќ.

Говорејќи за испраќањето тенкови во Украина, Милановиќ рече дека тие може да изгорат и да стигнат до Крим, но и двајцата без Хрватска.

Ако сме во војна со Русија, тогаш да видиме што треба да правиме и нема да бараме мислење од Германија. Олаф Шолц беше нешто поблаг од неговиот министер.