ЦЕЛА ИТАЛИЈА ЗБОРУВА ЗА СРБИНОТ ВИКЕН ДОКТОР: Му одзеле луксузна јахта, дијаманти и накит, а прекарот нема да ве чуди кога ќе слушнете со што се занимава

На српскиот измамник (45), кој во криминалните кругови е познат по прекарот „Доктор“, му бил одземен имотот во Италија вреден половина милион евра, под сомнение дека е купен со лажни пари.

Имено, од Србинот и неговото семејство биле одземени недвижен имот, луксузни јахти, дијаманти или накит што ги купил со лажни пари . Покрај тоа, овој Србин е осомничен и за обид за грабеж и кражба во станови и продавници.

-Исто така, постои сомневање дека земал украдени автомобили и ги препродавал. Во криминалната заедница тој бил познат по прекарот „докторот“ веројатно затоа што бил мајстор во измамувањето на своите жртви. Мамел Италијанци, но и други странски државјани – пренесуваат италијанските медиуми.

На тоа семејство на чие чело е „капо“ Доктор, се смета за општествено опасно од 1978 година.

Србин, доктор, заплена, имот, Монца, Италија

Според нивното пишување, осомничениот, Србин, користел лажни пари за да купи скапоцености.

– Купил луксузни имоти, јахти, дијаманти… По заеднички истраги меѓу Полицискиот штаб и Guardia di Finanza во Монца, судот во Милано му го конфискувал имотот вреден околу 500 илјади евра!, пишуваат локалните медиуми.

Националната италијанска телевизија РАИ објави и видео од претресот на неговата вила

Дел од неговиот конфискуван имот доаѓа од „Операција Русија“ во 2012 година, кога за да измами странец, се преправал дека е богат човек.

– Неговиот прв чекор беше да се претстави пред странците како богат човек и претприемач. Така убедил руски државјанин дека е богат, а потоа му дал три милиони фалсификувани швајцарски франци во престижен хотел во Монца – пишуваат тамошните медиуми.

Исто така, како што пишуваат, во 2015 година во обид за грабеж во миланската полиција бил уапсен Србин додека се обидувал да купи за 150.000 евра од двајца странски државјани, а сега му е одземен целиот имот.

Србин, доктор, заплена, имот, Монца, Италија

– Тогаш во едниот чорап се пронајдени 500.000 вистински евра, а во другиот лажни пари.

Полицијата и даночната полиција му ја конфискуваа вилата и земјиштето во Вимеркате, во Брианка, вредни околу 350 илјади евра, потоа стан во Рапало, на брегот на Лигурија, вреден над 100 илјади евра, автомобил и содржината на два сефа – пишуваат италијанските медиуми.