Цената на нафтата се искачи над 89 долари

Американските санкции врз авиопревозниците ја зголемија цената на нафтата над 89 долари.

Цените на нафтата скокнаа над 89 долари на меѓународните пазари во петокот, откако САД ги воведоа првите казни за сервисирање на руски пратки што ја надминуваат ценовната граница, поттикнувајќи ја загриженоста за снабдување, пишува Seebiz.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 3,30 долари од вчерашното затворање на трговијата и изнесуваше 89,30 долари. Речиси за истото поскапе и цената на барелот на американскиот пазар каде се тргуваше по 86,23 долари.

Пазарите беа потресени на крајот на неделата од американските санкции за сопствениците на танкери кои носат руски барели со цени над 60 долари. Ограничувањето на цените беше воспоставено на ниво на групата Г7 со цел да се намалат приходите на Русија од продажбата на нафта и индиректно, капацитетот за финансирање на војната во Украина.

Русија е втор по големина производител на нафта во светот и главен извозник, а построгите контроли на САД врз нејзините испораки би можеле да го намалат снабдувањето, стравуваат пазарите.

„Пазарот останува фокусиран на тешкотиите во снабдувањето“, напиша Даниел Хајнс од ANZ во белешката, додавајќи дека цените скокнале во почетокот на тргувањето денес поради построгото спроведување на американските санкции.

Американските казнени мерки го додадоа конфликтот на Блискиот Исток, клучен регион за производство на нафта, по упадот во Израел од страна на исламистичката палестинска милитантна група Хамас од Појасот Газа и одговорот на израелските вооружени сили.

„Геополитичко „дополнување“ на ризикот сè уште не е исклучено и веројатно ќе ги поддржи цените на нафтата на краток рок“, рече Келвин Вонг од сингапурската OANDA.

Пазарите најмногу се плашат од ограничувањата на снабдувањето од Блискиот Исток и Русија, додаде Вонг.

Конфликтот досега само умерено влијаеше на цената на нафтата, забележаа во белешка аналитичарите на Комерцбанк, Ту Лан Нгујен и Карстен Фрич.

Аналитичарите го објаснуваат скокот на цените на проценката на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) за падот на залихите на крајот на годината.

„Чувството исто така се подобри откако ОПЕК објави дека очекува залихите на сурова нафта да се намалат за три (милиони барели дневно) овој квартал. Проценката не ги зема предвид можните нови прекини во снабдувањето поради војната меѓу Израел и Хамас“, посочува Дејвид Хајнс. од АНЗ..

ОПЕК одделно извести дека барел нафта од нејзините членки во четвртокот паднал за 46 центи на 89,43 долари.