Ципрас го обвини премиерот дека организирал прислушување

Алексис Ципрас, лидер на грчката левичарска опозиција, во петокот го повика премиерот Киријакос Мицотакис да даде одговори за неговата наводна улога во скандалот со прислушувањето што ја потресе неговата конзервативна влада.

Говорејќи во Парламентот пред гласањето за недоверба што ќе се одржи подоцна во петокот, Ципрас го обвини Мицотакис дека го организирал прислушувањето преземено од националната разузнавачка служба (ЕЈП) и дека последователно манипулирал со институциите со цел да го прикрие случајот. 

„Вашиот став можеби стана шега, но оваа шега е опасна за демократијата и за нацијата“, рече Ципрас, обраќајќи му се на премиерот, опишувајќи го случајот како „институционално неподнослив и егзистенцијално одбивен“.

„Вие сте виновни за најголемата уставна девијација во постдиктаторската ера“, рече тој.

Лидерот на СИРИЗА, исто така, го нападна конзервативниот лидер поради неодамнешните откритија дека петмина врвни претставници на одбраната биле под државен надзор.

„Која причина за национална безбедност имаше за да се стават под надзор чуварите на нашата национална безбедност?“, рече Ципрас.

„Колку е патриотски за вас да го имате под надзор раководството на вооружените сили? Ве прашувам“, рече тој.

Мицотакис ќе се обрати и во Парламентот пред гласањето.

Се очекува конзервативците, кои контролираат 156 од 300 места во Домот, да го поразат предлогот.

Скандалот го наруши имиџот на владејачката партија која сепак задржа солидно водство во анкетите пред, како што се очекува, двојните избори подоцна оваа година. Анкетата на МРП објавена доцна во четвртокот покажа дека Нова демократија води во СИРИЗА со речиси шест поени.