Цитрусното овошје и јаболката може да го влошат проблемот со надуеност

Диспепсијата е придружена со чувство на надуеност и воспаление во пределот на стомакот. Често се чувствувате подуено, особено откако ќе изедете одреден вид на храна.


Надуениот стомак е резултат на лошите навики во исхраната – затоа следете диета богата со брашно и масти.

За ефикасна борба против оваа честа болест, имаме намера да препорачаме некои намирници погодни за оваа конкретна прилика. Тие ќе ви донесат голема корист и ќе ви помогнат да го вратите оптималното функционирање на дигестивниот систем.

Надуеноста и прекумерната тежина се две вообичаени здравствени проблеми со кои се соочуваат многу луѓе. Надуеноста, често предизвикана од прекумерно задржување на гас или вода, може да биде непријатна и да влијае на самодовербата на една личност.

Според нутриционистот Керолин Фарел, луѓето кои страдаат од гастроинтестинални проблеми треба да го ограничат внесот на агруми.

„Цитрусите, како што се портокалите и грејпфрутот, се кисели, а киселоста може да го иритира дигестивниот тракт кај некои луѓе и да предизвика непријатност“, ја цитира She Finds изјавата на Фарел.

Портокалите, грејпфрутите, лимоните, лиметите и мандарини се дел од агрумите. Иако сите овие плодови се ценети поради нивниот освежителен вкус и високата содржина на витамин Ц, тие можат да бидат извор на дигестивни проблеми за некои луѓе.

Јаболката, со нивната остра текстура и слатки или курви вкусови, се омилено овошје за многу луѓе. Додека јаболката нудат бројни здравствени придобивки, понекогаш може да доведат до надуеност и проблеми со варењето.

„Јаболката се богати со растителни влакна, вклучително и нерастворливи влакна, кои за некои луѓе може да биде тешко да се вари. Тие исто така содржат сорбитол, шеќерен алкохол кој може да предизвика гасови и надуеност кај чувствителните луѓе“, вели диететичарот.