Чаби Алонсо открива што го прашал Микел Артета за време на приватен телефонски разговор

Тренерот на Баер Леверкузен, Чаби Алонсо, откри дека разговорот со тренерот на Арсенал, Микел Артета му помогнал на неговиот тим да го победи Вест Хем во Лигата на Европа.

Алонсо сензационално го одведе Леверкузен до нивната прва титула во Бундеслигата минатата сезона бидејќи постави европски рекорд од 51 натпревар без пораз.

Тие, исто така, го подигнаа германскиот куп за да го комплетираат домашниот двојник и за малку не успеаја да освојат тројна круна по поразот од Аталанта во финалето на Лига Европа.

Сега, со завршувањето на сезоната, шпанскиот тренер се отвори за својата љубов кон фудбалот и за извонредното патување, пишувајќи авторски текст од прво лице во The Players’ Tribune.

Во написот, Алонсо зборуваше за приватен телефонски разговор со неговиот „стар пријател“ Микел Артета во кој разговараа за следните противници на Леверкузен во тоа време, Вест Хем.

„Имав среќа да имам пријател во нашето соседство, кој исто така беше луд по фудбал. Неговото име беше Микел“, објасни Алонсо.

„Секој ден излегувавме со нашите скејтборди на плажа и игравме тенис, сурфање и секако игравме фудбал.

„Тој многу сакаше да победи, дури и да беше само игра на плажа. Тоа беше љубов кон играта што не можеш да ја научиш. Вие сте родени со тоа. (Фудбал) Многу тесно не поврза. И тој сè уште го прави тоа до ден-денес“.

„Пред неколку месеци добив повик од мојот стар пријател Микел. И како и секогаш, разговаравме за фудбалот. Тој рече: „Имаме Баерн Минхен во Лигата на шампионите оваа недела, што мислите? И реков: „Ние го имаме Вест Хем, што мислиш?“ – додаде Алонсо

Додека Баерн беше подобар од Топџиите, Леверкузен го надмина Вест Хем и увидите на Артета веројатно помогнаа.