Чај од кромид: Една шолја дневно го зајакнува имунитетот, го намалува холестеролот и крвниот притисок (фото)

Кога станува збор за здрави пијалоци, чајот од кромид може да биде последното нешто што ви паѓа на ум. Можеби никогаш не сте ни слушнале за овој пијалок. Но, пред да го свртите носот нагоре, треба да знаете дека ова е еден од најдобрите чаеви за зајакнување на имунитетот што можете да ги направите за себе.

Обично, кога зборуваме за зајакнување на имунитетот, веднаш се насочуваме кон куркумата, босилекот и ѓумбирот. Тие се, без сомнение, многу ефикасни. Но, чајот од кромид е релативно неистражена опција која исто така може да понуди неверојатни здравствени придобивки.

Како да се подготви чај од кромид?

  • Сварете една и пол чаши вода:
  • Во зовриената вода додадете еден исечкан кромид, 2 до 3 мелени чешниња лук и 1 ловоров лист;
  • Гответе уште некое време додека водата не ја промени бојата во потемна нијанса.
  • Процедете и извадете го во чаша. По желба додадете малку мед или цимет во прав за вкус и лимон:
  • Земете го ова секое утро на празен стомак за најдобри резултати. Можете исто така да пиете уште една шолја навечер.

Заштитува од настинка и кашлица и го зголемува нивото на енергија. Редовното внесување исто така ќе ви помогне да го регулирате нивото на крвниот притисок.

Содржи моќни антибактериски и антиинфламаторни соединенија.

Настинката и кашлицата се вообичаени заболувања. Овој чај може да обезбеди заштита од овие болести со зголемување на антиоксидансите во крвта, што го зајакнува вашиот имунитет. Кромидот содржи моќни антибактериски и антиинфламаторни соединенија кои помагаат во спречување на настинки, кашлица и грип.

Чајот од кромид е исто така многу корисен за дијабетичарите

Помага во нормализирање на нивото на холестерол

Кромидот е богат извор на флавоноиди наречени кверцетин. Ова соединение може да ви помогне да го контролирате нивото на холестерол. Тоа го прави така што го стимулира производството на добар холестерол и го намалува лошиот холестерол во телото. Ова, пак, ќе се погрижи и вие да уживате во добро здравје на срцето.

Може да го држи под контрола нивото на шеќер во крвта

Чајот од кромид е многу корисен и за дијабетичари. Кромидот има тенденција да го намали ризикот од скокови на шеќерот во крвта. Неговите антиинфламаторни и антиоксидантни својства помагаат да се намалат симптомите на дијабетес.

Добро е за дигестивниот систем

Кромидот е исто така добар извор на инулин, кој е добар за здравјето на цревата. Редовното внесување на чај од црн кромид ќе ги одржи вашите црева здрави и ќе спречи болести како што се варење, запек и надуеност.

Корисно е за подобар сон

Шолја чај од кромид дневно помага да спиете подобро. Кромидот содржи L-триптофан, форма на амино киселина, која е природен седатив. Исто така, помага да се намали нивото на стрес, што пак помага да спиете подобро.

Добро е за висок крвен притисок

Високиот крвен притисок или хипертензија е причина за многу кардиоваскуларни проблеми, вклучувајќи срцев удар и мозочен удар. Флавонолот и кверцетинот во чајот од кромид помагаат да се контролира крвниот притисок. Сулфурот во оваа храна помага за разредување на крвта. Ова го спречува формирањето на згрутчување на крвта.