Четворица астронаути на „Спејс икс“ се вратија од 6-месечната мисија

0

Двајца американски астронаути, еден јапонски астронаут, и еден руски космонаут, по шестмесечна мисија во вселената, се вратија на Земјата.

Четворица астронаути од Меѓународната вселенска станица успешно слетаа во Мексиканскиот Залив, на отврени води кај Флорида, пренесува Анадолу.

Двајца американски астронаути, еден јапонски астронаут, и еден руски космонаут, по шестмесечна мисија во вселената, се вратија на Земјата.

Нивното патување од Меѓународната вселенска станица до Земјата траеше околу 19 часа, а на Земјата се вратија со вселенското летало на „Спејс икс“, Драгон.

Никол Мен од НАСА, која учествуваше во оваа мисија, истакна дека е среќна што се враќа дома.

Покрај Мен, дел од екипата беа и јапонскиот астронаут Коичи Ваката, руската космонаутка Ана Кикина и астронаутот од НАСА, Џош Касада.

Екипата што се врати на Земјата, во октомври 2022 година ја започна нивната мисија на Меѓународната вселенска станица.